Питання по спадщині

вирішено

Добрий день. Підкажіть, будь ласка, з такого питання. У нас у спадщину вступили три спадкоємці. Чи може один зі спадкоємців подарувати свою частину іншому? Чи потрібна для цього згода третього спадкоємця? Якщо може, то які документи потрібні для оформлення дарчої? Чи може дарувальник потім передумати і відкликати дарчу? Якщо так, то в який строк після оформлення дарчої?

10.07.2023 21:02 274

Відповіді

Photo of 30.09.tana2002 Тетяна Мазур

По-перше, потрібно щоб процедура прийняття спадщини завершилася і кожен отримав свідоцтво про спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Тобто з того моменту починається спільне володіння майном - право спільної часткової власності, а спадкоємці стають співвласниками.

Відповідно до статті 361 Цивільного кодексу України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності. Відповідно до статті 362 Цивільного кодексу України у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

Але відповідно до Постанови КЦС ВС від 12 жовтня 2021 року у справі № 725/4816/19 положення про переважне право перед іншими особами на купівлю частки майна, яке знаходиться у спільній власності, стосується лише договору купівлі-продажу майна. Отже, на договір дарування положення статті 362 ЦК не поширюються.

Договори дарування майна, що знаходиться у спільній власності, укладаються за згодою всіх співвласників, так наголосив спеціалість Міністерства юстиції.

Отже, відповім на кожне питання по порядку: 1. Так, може. 2. Так, потрібна. 3. Необхідні документи для оформлення договору дарування:

  • паспорт та податковий код сторін;
  • свідоцтво про народження (для підтвердження ступеня споріднення, якщо даруєш родичу);
  • правовстановлюючий документ на предмет дарунку (наприклад, договір купівлі-продажу квартири, свідоцтво про приватизацію тощо);
  • техпаспорт на нерухомість (якщо це нерухоме майно);
  • оцінка вартості майна (видається БТІ);
  • якщо предметом дарунку є земельна ділянка, необхідно взяти в органах земельного кадастру Витяг із ДЗК;
  • згода інших співвласників;
  • дозвіл органу опіки та піклування в разі, якщо обдарований не досяг 18 років або якщо ця квартира, в якій прописані діти.

Не можна передумати і розірвати договір дарування. Дарча може бути розірвана виключно в суді за наявності істотних обставин, таких як застосування насильства обдаровуваного до дарувальника, якщо обдарований скоїв злочин проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків.

11.07.2023 10:15

Теги