Публікації

Найважливіше про податкові перевірки

Податківці можуть приїхати з перевіркою в будівлю компанії, а можуть перевіряти прямо зі свого офісу.

В залежності від того, що будуть перевіряти, перевірки бувають документальні і фактичні.

На документальних перевіряють, чи правильно компанія нараховує податкові зобов'язання та сплачує податки, чи немає ознак безтоварності операцій і т.д.

Коли податкова у своєму телеграм-каналі пише про те, що “Податківцями було викрито чергову спробу сформувати сумнівний податковий кредит для підприємств реального сектору...”, - мова йде про документальні перевірки.

На фактичних перевірках перевіряють наявність у компанії необхідних ліцензій, свідоцтв, РРО і т.д. Наприклад, оштрафувати за зберігання пального без ліцензії на 500 000 гривень можуть саме на фактичній перевірці.

Фактичні перевірки завжди раптові - про них не повідомляють завчасно.

Документальні перевірки бувають планові та позапланові.

Про планові відомо завчасно: на сайті ДПС оприлюднений план-графік податкових перевірок, де будь-хто може його подивитися.

Для позапланової перевірки податковій потрібна підстава.

Найчастіше позапланові перевірки призначають, коли податкова надіслала підприємству запит, а компанія на нього не відповіла. Як правильно реагувати на запити податкової, ми писали раніше.

У п.81 Податкового кодексу вказаний список підстав, з яких підприємство може не допустити податкову на перевірку. Всі вони зводяться до помилок податкової в заповненні документів на перевірку: наказу, направлення на перевірку та службового посвідчення співробітника податкової.

Однак іноді  складно зрозуміти, що є порушенням порядку заповнення документів і підставою для того, щоб не пустити податкову на перевірку, а що - ні.

Тому нижче покажемо, як виглядає наказ на перевірку та які у ньому можуть бути помилки, що дадуть вам право не допустити податківців до перевірки.

Ось так виглядає наказ на фактичну перевірку:

Помилки в наказі, які є підставами не допустити податкову на перевірку


Помилка №1


В наказі на перевірку не вказано період, за який який перевіряється підприємство, а стоїть на пункт податкового кодексу.

Як має бути:

в наказі вказано конкретний період перевірки, наприклад з 01.01.2020 по 01.01.2021
Як буває:

абстрактне посилання на норму податкового кодексу, наприклад: «п.102.1 ПК України»

Помилка №2


В наказі на позапланову перевірку не вказані конкретні підстави, з яких податкова вирішила призначити позапланову перевірку. Наприклад, Податкова має право призначити перевірку на підприємстві, якщо співробітники податкової отримали інформацію, що компанія порушує законодавство.

Однак, в наказі на перевірку Податкова  повинна вказати конкретні факти, які свідчать про порушення підприємством податкового законодавства, а не абстрактно цитувати норми ПКУ.

Як має бути:

В наказі зазначені конкретні факти, які свідчать про порушення підприємством законодавства.

Як буває:

У наказі є лише посилання на пункт податкового кодексу, без конкретних фактів і обставин порушень: «... на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України»

Помилка №3


Одна з підстав для проведення позапланової перевірки - відмова або відсутність відповіді платника податків на запит податкової.

Але якщо запит був неправомірним, наприклад, якщо підприємство отримало запит на надання документів у зв'язку з порушеннями ним податкового законодавства без вказівки конкретних фактів такого порушення, у платника податків немає обов'язки на нього відповідати, а у податкової - підстав для проведення перевірки.


Після того, як платник податків не допустив співробітників податкової на перевірку, потрібно як можна скоріше звернутися до суду з позовом про оскарження наказу на проведення перевірки.


Найболючіший наслідок не допуску співробітників податкової на перевірку - податкова застава всього майна компанії, а потім і звернення податкової до суду для арешту рахунків підприємства. 


Тож радимо звертатися за допомогою адвокатів одразу, як вам стало відомо про те, що податкова прийшла з перевіркою.

❤️Більше корисного для бізнесу у нашому телеграм каналі t.me/judex_ao

Made on
Tilda