Публікації

Як відповідати на запити податкової

Якщо ви власник компанії або працюєте як ФОП, податкова іноді може надсилати вам запити. Запит — це письмове звернення податкової, в якому вона просить надати документи або дати пояснення. Іноді такі звернення бувають незрозумілими: податкова в запиті може абстрактно цитувати норми податкового кодексу і просить надати документи, пов'язані з "порушенням", але що саме ви порушили не уточнювати.

У статті розповідаємо як правильно відповідати на запити податкової і чому їх не можна ігнорувати.


Далі у статті:
 1. Навіщо відповідати на запити податкової
 2. А можна не відповідати?
 3. Як повинен бути оформлений запит
 4. Які бувають підстави для запиту
 5. Скільки є часу, щоб відповісти на запит
 6. Як правильно відповісти на запит
 7. Посилання на безкоштовний зразок відповіді на запитНавіщо відповідати на запити податкової


Ненадання відповіді на запит податкової може бути підставою для проведення позапланової документальної перевірки (п.78.1.1. ст. 78 ПК України).

Ненадання відповіді на запит податкової — підстава для проведення позапланової документальної перевірки.

Коли податкова вже прийшла з документальною перевіркою, є висока ймовірність, що вона знайде там якісь порушення і застосує санкції. Якщо так сталося, компанії доведеться оскаржувати дії податкової в суді.А можна не відповідати?


Запит податкової вважається правомірним, якщо дотримуються дві умови:

 • він оформлений за вимогами законодавства;
 • містить законні підстави, на яких він був відправлений.
Якщо ці умови не дотримуються, то за законом у компанії немає обов'язку відповідати на такий запит.

Однак, навість якщо на перший погляд здається, що запит не відповідає вимогам закону та у підприємства немає обов'язку на ньоговідповідати, порадьтеся з адвокатом та покажіть йому запит перш ніж приймати будь-яке рішення.Як повинен бути оформлений запит


Запит підписується керівником (або його заступником, уповноваженою особою) податкового органу та містить:
 • підстави для відправлення запиту (нижче пишемо які бувають підстави) і конкретну інформацію, яка ці підстави підтверджує;
 • перелік запитуваної інформації та перелік документів, які податкова просить надати;
 • печатка контролюючого органу.

Якщо запит не відповідає цим умовам, ви не зобов'язані на нього відповідати.
Приклад


Наприклад, постанова Верховного суду в справі №812/1681/ 16: в цій справі компанія отримала запит податкової, на якому не було проставлено відбиток печатки.

Печатка контролюючого органу на запиті за законом обов'язкова, тож запит без печатки вважається неправомірним і компанія мала право на нього не відповідати, чим і скористалася.
Однак на підставі того, що компанія не відповіла на запит, податкова призначила позапланову податкову перевірку, а за її результатами застосувала до підприємства санкції.

Підприємтсво звернулося до суду і оскаржило дії податкової: довело, що податкова не мала права проводити позапланову перевірку, так як у позивача не було обов'язку надавати відповіді на запит, який не відповідав вимогам закону.

Однак наведеному прикладі справа почалася в 2016 році, пройшла три інстанції і остаточне рішення у справі Верховний суд виніс лише у 2020 році.
Весь цей час компанії доводилося захищати свої інтереси в суді: готувати позов, брати участь в судових засіданнях, відповідати на апеляційні і касаційні скарги.

Які бувають підстави для запиту


 1. у податкової є факти, які свідчать про порушення платником податків законодавства в сфері запобігання та протидії легаліцаіі доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або порушень іншого законодавства, дотримання якого контролює податкова;
 2. для визначення відповідності умов контрольованої операції принципом "витягнутої руки" (стосується трансфертного ціноутворення);
 3. в податкових деклараціях компанії є невідповідності або помилки;
 4. під час зустрічної звірки;
 5. є помилки в звіті про підзвітних рахунках, поданих фінансовим агентом;
 6. податкова отримала повідомлення від органів іншої країни про помилки або недостовірних даних
 7. в інших випадках, визначених податковим кодексом.

Частіше за все податкові органи у якості підстави для направлення запиту зазначають перший пункт або помилки у податкових деклараціях компанії.Скільки є часу, щоб відповісти на запит


 • 15 робочих днів після отримання запиту (стандартний термін, визначений податковим кодексом, але є випадки, коли термін може бути менше);
 • 10 робочих днів (у разі проведення зустрічної звірки)

Перш ніж готувати відповідь на запит податкової, порадьтеся з адвокатом. У кожному випадку в залежності від обставин треба окремо оцінювати можливі ризики для компанії та доцільність надавати додаткові документи.
Як правильно відповісти на запит


 1. На будь-який запит відповідайте письмово, на офіційному бланку підприємства і за підписом керівника.
 2. Якщо до відповіді потрібно додати документи, не віддавайте податковій оригінали, а додайте копії. Копії документів завіряє керівник підприємства своїм підписом, написавши "Згідно з оригіналом" та проставивши дату засвдчення.
 3. В кінці відповіді на запит вкажіть перелік всіх документів, які додаєте до відповіді
 4. Якщо відправляєте відповідь поштою відсилайте лист лише з описом вкладення.


❤️ Безкоштовний шаблон відповіді на запит податкової вже є у нашому телеграм-каналі t.me/judex_ao

Made on
Tilda